Atrakcje i zabytki

Zielony zakątek Małopolski

Szymbark to niewielka wieś, jednak w niczym nie odstaje od innych, okolicznych ośrodków. Nie bez powodu Szymbark stał się jednym z ulubionych miejsc wypoczynkowych Małopolan. Nie brak tu zapierających dech w piersiach widoków, atrakcji dla całej rodziny oraz z dumą pielęgnowanej tradycji regionu. Wszystko to czyni Szymbark miejscem wyjątkowo atrakcyjnym dla osób ceniących sobie spokój i jakościowe spędzanie czasu blisko natury.

Najważniejszy kasztel w Polsce

Do najważniejszych i najcenniejszych zabytków Szymbarku zaliczyć można z pewnością dwór obronny rodu Gładyszów, powstały w 1560 roku. To wokół niego tworzył się gród i toczyło się codzienne życie średniowiecznych mieszkańców osady. Początkowo wzniesiony został w stylu gotyckim, jednak z biegiem lat otrzymał wystrój renesansowy. Jest to budowla o trzech kondygnacjach, z czterech stron otoczona przez baszty alkierzowe. Bryła zwieńczona została attyką akordową, na elementach której umieszczono geometryczne sgraffito. Przez większość czasu kasztel pełnił funkcję mieszkalną i reprezentacyjną dla rodu Gładyszów. Z biegiem lat w skutek działań wojennych toczących się w okolicy dwór mocno podupadł. W XIX wieku w jego komnatach mieściła się chociażby gorzelnia, magazyn zbożowy, później kuchnię dla czeladzi dworskiej i kurnik. Dopiero po wojnie obiekt przejęty został przez państwo, został wyremontowany i przywrócono mu dawny blask. Dziś jest najczęściej odwiedzanym miejscem w Szymbarku.

Wieś za dawnych lat

Szymbark był od zawsze miejscowością, w której kultywowano pracę na roli. Ziemie małopolski uznawane są za jedne z najbardziej urodzajnych w kraju, stąd  mieszkańcy przez wieki korzystali z jej dobrodziejstw. Nikogo nie zdziwi więc powstanie w Szymbarku Skansenu Wsi Pogorzańskiej, w  którym zobaczyć można jak wyglądało wiejskie życie nawet 300 lat temu. Prace dotyczące powstania skansenu ruszyły już w 1962 roku. Dziś skansen jest jednym z najlepszych obiektów tego typu w Polsce. Znajduje się tam 15 drewnianych budynków oraz innych obiektów takich jak spichlerz, wiatraki, studnie czy olejarnia.

atrakcje i zabytki w szymbarku

Nie tylko dla kuracjuszy

Turyści są ważni dla rozwoju miejscowości, jednak władze nie zapominają o ich rodowitych mieszkańcach. Co roku organizowana jest międzynarodowa impreza „Panorama Kultur”, która skupia zespoły, twórców i rzemieślników z całego świata. Swym pięknem zachęca również przyrodniczo-edukacyjna ścieżka „Szlakiem Architektury Drewnianej” umożliwiająca dokładniejsze poznanie regionu. Szymbark mimo małych rozmiarów niesie wiele możliwości spędzania wolnego czasu.