Konkurs Nasz Zabytek – zawalcz o dotację na zabytek z Twojej okolicy

3388 0

Już niebawem przed miłośnikami sztuki, historii i małopolskiego regionu pojawi się kolejna szansa na zmianę rzeczywistości. W sierpniu wystartowała kolejna edycja konkursu Nasz Zabytek, który organizuje fundacja Most the Most. To wyjątkowa szansa na wsparcie lokalnego dziedzictwa. Nagroda dla triumfatora jest bowiem nie byle jaka. Fundacja przeznaczy dla zwycięskiego zabytku aż milion złotych! Jak zgłosić wybrany obiekt? Kiedy mija termin składania wniosków? Jak można głosować? Wszystkie niezbędne informacje znajdziesz poniżej.

Wyślij zgłoszenie do konkursu Nasz Zabytek

Widzisz w swojej okolicy zabytek, który wymaga remontu, rewaloryzacji lub modernizacji? Może zauważyłeś/-aś go przypadkowo albo wręcz przeciwnie, codziennie mijasz takie miejsce i myślisz „szkoda, że stoi takie puste, smutne i zaniedbane”? Teraz możesz to zmienić. Jak? Wystarczy, że do 5 września 2022 wypełnisz formularz zgłoszeniowy, który znajdziesz na stronie: https://mostthemost.pl/nasz-zabytek-wielkopolskie-malopolskie-i-slaskie/

Pamiętaj, że w konkursie będą brane pod uwagę tylko zabytki nieruchome wpisane do rejestru zabytków, wojewódzkiej lub gminnej ewidencji zabytków. W konkursie będą oceniane obiekty, które są własnością publiczną, czyli należą np. do jednostek samorządu terytorialnego, Skarbu Państwa (kościoły i inne świątynie, które przynależą do parafii lub wspólnot wyznaniowych, nie spełniają kryterium własności publicznej). Nie masz pewności, czy zgłaszany obiekt znajduje się w rejestrze zabytków lub ewidencji? Możesz to sprawdzić w:

– rejestrze zabytków, który prowadzi Narodowy Instytut Dziedzictwa

– wojewódzkiej ewidencji zabytków:

– gminnej ewidencji zabytków. Takie informacje gminy publikują na swoich stronach internetowych lub udzielają odpowiedzi telefonicznie.

Dlaczego warto wziąć udział?

Dzięki Twojemu zaangażowaniu zwycięski zabytek otrzyma milion złotych, który będzie mógł zostać przeznaczony na remont i adaptację zgodną z Twoim pomysłem. Dzięki temu Ty, Twoi bliscy, przyjaciele i sąsiedzi zyskacie nowe, atrakcyjne miejsce wspólnych spotkań i inicjatyw. Zaangażuj się, weź sprawy w swoje ręce i zostań lokalnym bohaterem. Zachęć innych do udziału w konkursie. Stwórzcie wspólnie miejsce, które będzie wartością dla każdego mieszkańca. Pałace, dworki, zamki, wieże, spichlerze, kościoły, synagogi, a nawet szyby kopalniane — to kilka przykładów zabytków, które lokalne społeczności zgłosiły już w konkursie Nasz Zabytek. Dołącz do nich swój pomysł!

Dodaj komentarz