Kulturalny maj w gminie Gorlice

2061 0

Maj przynosi szereg kulturalnych wydarzeń na terenie gminy Gorlice. Warsztaty, wystawy czy plenery to tylko niektóre atrakcje, jakie czekają na mieszkańców i turystów. Zarówno dorośli, jak i najmłodsi mają w czym wybierać. Podpowiadamy, które miejsca szczególnie warto odwiedzić i w jakich wydarzeniach wziąć udział. Pewne jest, że trwający miesiąc to świetny moment, aby poznać miejscowych artystów, obudzić w sobie miłość do rękodzieła czy spędzić rodzinny czas na filmowych pokazach.

Warsztaty artystyczne „Otwieramy sezam z koralami”

Pierwsza propozycja, która z pewnością zainteresuje wszystkie panie, to warsztaty „Otwieramy sezam z koralami”, które odbywają się w Zagrodzie Maziarskiej w Łosiu. To szansa nie tylko na stworzenie własnej, unikalnej biżuterii, ale także na poznanie tajemnic kamienia zwanego popularnie koralem. Jego złoty czas przypadł na XIX-wiek, kiedy to stał się niezwykle popularny wśród szlachty, dworzan, a także mieszkańców wsi. Dziś koral to nie tylko element regionalnej biżuterii i słynnych korali. Świetnie sprawdza się również w nowoczesnych, eklektycznych stylizacjach. Na warsztatach stworzysz samodzielnie korale z ciasta chlebowego tzw. gnieciucha, które będą łudząco podobne do tych prawdziwych. Warto mieć choć jeden sznur w swojej szkatułce.

Zajęcia dedykowane dla: dzieci od 7 lat, młodzież, dorośli

Czas trwania: 1.5 – 2 godz.; cena 7 zł/os

korale

Wystawa malarstwa Agaty Baltyzar „Natura i Człowiek”

Miłośników malarstwa na pewno zainteresuje wystawa prac Agaty Baltyzar pt. „Natura i człowiek”, która można oglądać w Galerii Sztuki Dwór Karwacjanów w Gorlicach. O swoich pracach artystka mówi tak: „Maluję moje otoczenie, staram się uchwycić esencję mojego świata. Malarstwo skłania mnie do refleksji nad światem, nad sobą. Maluję i kontempluję jednocześnie chwilę. Malowanie zmusza mnie do spojrzenia dalej, uniwersalnie, jest odkrywaniem, formą podróży intelektualnej”. Prace malarki wyróżniają nasycone, kontrastujące barwy inspirowane naturą. Na wystawie będzie można zobaczyć m.in. pejzaże i martwe natury.

Czas trwania: 13 maja 2022 – 08 czerwca 2022

Wernisaż rzeźby Andrzeja Szarka

Kolejna kulturalna propozycja to wystawa rzeźby Andrzeja Szarka. Wernisaż odbędzie się 20 maja 2022 r. o godzinie 18.00 w oficynie dworskiej przy Kasztelu w Szymbarku. Artysta urodził się 17 stycznia 1958 r. w Nowym Sączu. W 1979 r. ukończył PLSP im. Antoniego Kenara w Zakopanem. W latach 1980-1985 studiował na Wydziale Rzeźby w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W 1985 r. otrzymał dyplom z wyróżnieniem w Pracowni Rzeźby prof. Jana Kucza. W 2005 r. uhonorowany został tytułem naukowym profesora w dziedzinie Sztuki Piękne. W latach 2000-2008 był członkiem Rady Artystycznej Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. Od 2001 r. kieruje Pracownią Rzeźby na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, a od 2007 r. wykłada w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nowym Sączu. Tworzy nie tylko rzeźbę, ale także specjalizuje się w rysunku, plakacie, happeningu.

Czas trwania: 20 maja 2022 – 20 czerwca 2022

Dodaj komentarz