Kulturalny Nowy Rok w Szymbarku

872 0

Rok powoli zmierza ku końcowi, możemy więc śmiało snuć plany na nadchodzący czas. Oddział gorlickiego muzeum w Szymbarku również przygotował już program na nadchodzące dni. Jakich wydarzeń możemy się więc spodziewać w kolejnych tygodniach?

Zajęcia plastyczne dla dzieci

Jeszcze tylko do 21 grudnia najmłodsi mogą uczestniczyć w warsztatach „Tradycyjne ozdoby świąteczne”. Co na nich czeka? Podczas półtoragodzinnych spotkań dzieci będą miały okazję samodzielnie wykonać ozdoby z naturalnych materiałów: orzechów, słomy i papieru. Wcześniej poznają też historię świątecznej choinki i jej poprzedniczki, czyli podgórskiej podłaźniczki, dowiedzą się również, jak dawniej dekorowano chaty chłopskie w okresie świąt Bożego Narodzenia. Spotkania odbywają się codziennie, a wstęp na nie jest płatny – cena wynosi 6 złotych. Dodatkowe informacje można uzyskać w oddziale muzeum, a także pod numerem telefonu: 18 351 10 18.

Rzeźby i witraże

Już w nowym roku, a konkretniej 4 stycznia o 18:00, wernisaż będzie miała wystawa „Świat ze szkła” Wojciecha Czechowicza. Pochodzący z Jasła artysta od lat zajmuje się pracą ze szkłem, szczególnym zainteresowaniem darząc witraże. Jego prace, charakteryzujące się nie tylko wysoką estetyką ale także użytecznością, wykonane są najczęściej techniką tak zwanego fuzingu. Polega ona na łączeniu ze sobą różnych rodzajów szkła i wtapianiu w nie rozmaitych obiektów (roślin, kamieni, metalu). Prace Wojciecha Czechowicza będzie można zobaczyć do 5 lutego w oficynie dworskiej przy kasztelu.

Doświadczenia i emocje

4 stycznia odbędzie się jeszcze jeden wernisaż – prac Anny Zielińskiej. Artystka mocno zaangażowana w działalność pedagogiczną (współpracująca między innymi z Fundacją Dom Kultury oraz Akademią Pedagogiki Specjalnej) zaprezentuje prace wykonane na przestrzeni wielu lat. Zobaczymy obrazy, rysunki, szkice i rzeźby wykonane od czasów licealnych, przez okres studiów na ASP w Warszawie aż po okres samodzielnej działalności, który trwa nieprzerwanie aż do dziś. Motywem przewodnim są emocje, a także siła i kolejne życiowe doświadczenia. Wystawa będzie dostępna w foyer kasztelu do 5 lutego.

Kiedy można odwiedzić muzeum?

W sezonie jesienno-zimowym, a więc od października do kwietnia, kasztel w Szymbarku otwarty jest od poniedziałku do niedzieli między 9 a 16. Dyrekcja muzeum prosi jednak, by odwiedzający przygotowali sobie zapas czasowy – ostatnich zwiedzających przyjmuje się bowiem najpóźniej pół godziny przed zamknięciem. Więcej informacji można uzyskać pod numerem telefonu 18 351 10 18 lub pod adresem mailowym [email protected].

Dodaj komentarz