Nowy bus, czyli bezpieczna droga do szkoły

886 0

Dobro i bezpieczeństwo dzieci jest najważniejsze – nie tylko dla rodziców, ale i całej gminy. Dlatego droga, którą muszą przebyć do szkoły i ze szkoły powinna być monitorowana lub przynajmniej w jakikolwiek sposób zabezpieczona. Ciekawym i ogólnie przyjętym sposobem jest zapewnienie najmłodszym oficjalnego transportu do miejsc, w których się uczą. W związku z tym gmina Gorlice postanowiła nabyć nowy bus do bezpiecznego przewożenia gminnych pociech.

Regulacje prawne

Według ustawy o systemie oświaty (u. s. o.) każda gmina ma obowiązek dotyczący dowozu zarówno dzieci, jak i młodzieży do i z przedszkoli oraz szkół. Jednak wszystko uzależnione jest od wieku dziecka, a także jego ewentualnej niepełnosprawności i odległości, którą uczniowie muszą pokonać, aby znaleźć się w budynku oświaty.
Odległość, jaką dziecko musi pokonać, nie może przekraczać czterech kilometrów. Jeśli miejsce zamieszkania jest w większym stopniu oddalone od najbliższego miejsca edukacji, wtedy gmina musi zapewnić zarówno bezpłatny transport, jak i opiekę w trakcie podróży.

Zależności odległości od wieku dziecka:

  • w przypadku przedszkolaków droga nie powinna przekraczać 3 km,
  • w przypadku dzieci, które uczęszczają do klas I-IV szkoły podstawowej – 3 km,
  • w przypadku dzieci, które uczęszczają do klas V-VI szkoły podstawowej oraz uczniów gimnazjów – do 4 km.

Bezpieczna droga do szkoły

W związku z powyższymi regulacjami, gmina Gorlice kupiła nowy bus, który będzie przewoził dzieci i młodzież zarówno do szkoły, ze szkoły, jak i na zajęcia na basen oraz zawody sportowe. Wszystko to oczywiście bezpłatnie.

Nowy, biały bus marki Mercedes kosztował gminę 300 120 zł i jest w pełni przystosowany do przewożenia najmłodszych. Posiada 24 miejsca siedzące + jedno na opiekuna lub pilota. Co więcej, autobus posiada wszystkie niezbędne systemy, które mają zapewnić pociechom bezpieczeństwo – są to między innymi kamera cofania, elektrycznie otwierane drzwi, w tym tylne, komputer pokładowy oraz klimatyzację.

Mamy nadzieję, że dzieci, młodzież, jak i ich rodzice będą zadowoleni z zakupu, a każda przejechana trasa będzie w pełni bezpieczna i dostosowana do potrzeb najmłodszych. Oby więcej takich inicjatyw w naszej gminie!

Dodaj komentarz