Opis i lokalizacja wsi

Szymbark, wsi spokojna

Na turystycznej mapie małopolski nie brakuje miejsc, które przyciągają nie tylko zapierającymi dech w piersiach widokami, ale także niecodziennymi atrakcjami. Gromadzą one zakochanych w górach piechurów, miłośników tradycyjnych produktów i  entuzjastów unikalnego wzornictwa. Jest jednak pewna niepozorna wieś, które zajmuje szczególne miejsce w sercu niejednego turysty.  Jest nią urokliwy Szymbark.

W sercu Małopolski

To wyjątkowa wieś, której historia sięga XIV wieku. Już wtedy mieściła się tam rezydencja obronna jednej z polskich rodzin rycerskich.  Szymbark położony jest w malowniczej okolicy między Nowym Sączem a Krosnem, nieopodal Gorlic. Wieś otacza rzeka Ropa, która dzięki płytkiemu dnu składającemu się z kamieni, jest doskonałym miejscem dla wędkarzy. Szymbark zewsząd okalają wzniesienia Gór Grybowskich, a ich niewysokie szczyty idealnie sprawdzą się podczas pieszych wycieczek dla początkujących podróżników. W Szymbarku usytuowany jest również rezerwat przyrody Jelenia Góra, łączący Beskid Niski i Pogórze Karpackie. Występuje w nim wyjątkowa odmiana rzadkiej paproci – języcznika zwyczajnego oraz naturalna buczyna karpacka.

Powrót do natury

Szymbark jest wyjątkowo atrakcyjnym miejscem dla turystów (zobacz artykuł o atrakcjach turystycznych i zabytkach w Szymbarku). Charakteryzuje go przede wszystkim niemal dziewicza przyroda, przepiękne pejzaże, krystalicznie czyste powietrze i moc atrakcji. Miejscowość ta przyciąga spokojem wiejskiego życia , ciszą i niespiesznym tempem. Odwiedzanie gospodarstw agroturystycznych i podglądanie mieszkańców Szymbarku, którzy wciąż kultywują pracę na własnej roli, z  pewnością będą niesamowitą atrakcją dla zmęczonych zgiełkiem mieszczuchów.

Tradycja i nowoczesność

Szymbark to doskonały przykład na to, jak w świadomy sposób połączyć można tradycję wielowiekowego dziedzictwa oraz postęp. Mieszkańcy dużą wagę przykładają do pielęgnowania miejscowych tradycji, takich jak śpiew, taniec czy przekazywanie z pokolenia na pokolenie unikalnych receptur. W Szymbarku prężnie działa Koło Gospodyń Wiejskich, ale w inicjatywy rozwijające pamięć o regionie zaangażowane są również osoby młodsze – funkcjonuje dziecięcy zespół folklorystyczny „Przepióreczki” oraz Ludowy Klub Sportowy. Jednak wieś nie zostaje w tyle – ciągle jest modernizowana i unowocześniana. Szczególnie dobrze rozwinięta jest infrastruktura drogowa, a w niedalekiej przyszłości planowana jest budowa wodociągu.

Wyjątkowa wieś w Małopolsce

Mimo to Szymbark nie jest typową wsią. Turystów zachwyca chociażby pochodząca z XV wieku budowla Kasztelu w Szymbarku. Według specjalistów jest to ponoć najlepszy przykład kasztelu w Polsce. Obiekty tego typu przed latami zajmowane były przez kasztelana lub pana feudalnego. W Szymbarku nie brakuje atrakcji, które umilą czas wszystkim podróżnikom. Jednak miejsce wyróżnia przede wszystkim niepowtarzalna, rodzinna atmosfera. Zapoznaj się z historią wsi Szymbark.