Z czego składa się strój piłkarski?

1470 0

Od początku istnienia piłki nożnej zawodnicy musieli występować na boisku w jednolitych strojach, aby ułatwić sędziom i kibicom identyfikację piłkarzy należących do danej drużyny. Początkowo przedstawiciele tej dyscypliny sportowej pojawiali się na murawie w długich spodniach i bluzach z długim rękawem, jednak na przestrzeni lat przepisy uległy zmianom. Z jakich elementów współcześnie składa się strój piłkarski?

Koszulki piłkarskie

Jeden z najważniejszych elementów w ekwipunku każdego piłkarza. Obecnie dostępne na rynku modele są produkowane z nowoczesnych tkanin, które mają gwarantować sportowcom czuwające nad komfortem właściwości, takie jak dobre dopasowanie, odpowiednia cyrkulacja powietrza oraz transportowanie nadmiaru wilgoci z powierzchni skóry na zewnętrz materiału.

Spodenki piłkarskie

Kolejny fundament piłkarskiego wyposażenia. Podobnie jak w przypadku koszulek oferowane obecnie przez topowych producentów spodenki piłkarskie to efekt wykorzystania nowych technologii i najwyższej jakości tkanin czuwających nad prawidłową wentylacją i absorpcją wilgoci. Zawodnicy podczas meczu pokonują bardzo duże dystanse, dlatego akcesoria z tej kategorii muszą chronić piłkarzy przed przegrzaniem ciała.

Getry piłkarskie

Produkowane z myślą o piłkarzach getry mają za zadanie ochronę stóp oraz łydek przed powstawaniem otarć na skórze podczas intensywnych zmagań na boisku. Modele z portfolio znanych marek cechują się elastycznymi ściągaczami, dzięki którym akcesorium utrzymuje się na właściwym miejscu.

Ochraniacze piłkarskie

Piłka nożna to sport kontaktowy, zatem na boisku nietrudno jest o różnego rodzaju i kontuzje. Dlatego pod getrami każdego piłkarza kryją się specjalne ochraniacze na golenie. Wykonane z solidnych komponentów akcesoria chronią przed złamaniami i pęknięciami kości, do jakich może dojść podczas niebezpiecznych fauli.

Bielizna termoaktywna

Jeden z najnowszych elementów stroju piłkarskiego doskonale sprawdza się podczas rozgrywek w niesprzyjających warunkach atmosferycznych. Zarówno koszulki, jak i spodenki termiczne umożliwiają regulację temperatury ciała, aby nie doprowadzić do jego przegrzania lub wychłodzenia.

Dresy piłkarskie

Zawodnicy nie występują w meczach w dresach, jednak często korzystają z nich na treningach odbywających się w obliczu gorszych warunków pogodowych. Dresy piłkarskie dostępne są w ofertach wielu popularnych marek sportowych. Najczęściej wykonane są z wysokogatunkowej bawełny lub zaawansowanych technologicznie tworzyw syntetycznych.

Rękawice do piłki nożnej

Akcesorium, z którego korzystają wyłącznie bramkarze. Na tej pozycji jest to jeden z najważniejszych elementów stroju. Rękawice piłkarskie musza być wyprodukowane z dobrej jakości materiałów, aby zapewniać dobrą przyczepność podczas łapania piłki.

Dodaj komentarz