Ochronne szczepienie lisów na terenie gminy Gorlice

1464 0
ochronne szczepienie lisów

Zgodnie z rozporządzeniem Powiatowego Lekarza Weterynarii w Gorlicach, w dniach 25-29 kwietnia nastąpi ochronne szczepienie lisów przeciwko wściekliźnie. W tym czasie trzeba szczególnie uważać podczas wyprowadzania zwierząt na spacery oraz nie należy puszczać ich luzem ze smyczy. W 2021 roku dzięki podejmowaniu szeregu działań profilaktycznych nie odnotowano żadnego przypadku wścieklizny u zwierząt w powiecie gorlickim. Jak przedstawiają się szczegóły akcji?

Szczepionka przeciw wściekliźnie

Zwierzęta otrzymają ochronną szczepionkę w formie doustnej. Przynęta w formie walca zawierająca specyfik zostanie rozrzucona z samolotów oraz wyłożona ręcznie. Przynętę stanowi mieszanina mączki rybnej, tłuszczu bydlęcego, parafiny i tetracykliny w kolorze szarozielonym. Wewnątrz umieszczony zostanie plastikowy pojemnik zawierający płynną szczepionkę. Po przegryzieniu przez lisa szczepionka zawarta w przynęcie wytwarza odporność przeciw wściekliźnie. W żadnym wypadku nie wolno dotykać, podnosić ani rozłamywać przynęty. Znajdująca się wewnątrz płynna szczepionka może dostać się do organizmu poprzez skaleczenia na rękach, spojówkę oka lub błonę śluzową jamy ustnej i nosa. Ponadto lisy pomijają przynęty, których dotykali ludzie.

Wskazówki dla mieszkańców

W terminie, kiedy będzie odbywać się ochronne szczepienie lisów, nie należy wypuszczać bez opieki psów i kotów. Podczas spacerów zwierzęta należy trzymać na smyczy i w kagańcu. Jeżeli pupil będzie miał kontakt z przynętą zawierającą wirus szczepionkowy, należy zgłosić się do lekarza weterynarii w celu obserwacji zwierzęcia. Bez obaw – szczepionka nie jest szkodliwa dla zwierząt domowych oraz dzikich. Przypadkowy kontakt człowieka z kapsułką zawierającą wirus szczepionkowy wymaga przemycia miejsc kontaktu wodą z mydłem. Następnie należy natychmiast zgłosić się do najbliższego lekarza lub do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. W celu skutecznego i bezpiecznego przeprowadzenia szczepień, mieszkańcy powiatu Gorlice proszeni są o dostosowanie się do obowiązujących w tym zakresie przepisów i zaleceń.

Dodaj komentarz