Skansen Wsi Pogórzańskiej – obowiązkowy punkt na turystycznej mapie Szymbarku

2561 6

Interesujesz się historią Małopolski? Chcesz wiedzieć, czym różnią się Łemkowie od Podgórzan, a może po prostu fascynuje Cię życie naszych przodków sprzed 200, 300 lat? Koniecznie odwiedź skansen Wsi Pogórzańskiej w Szymbarku i spraw sobie krótką podróż w czasie! Poznaj charakter oryginalnej wiejskiej architektury, zagłęb się w bogatej historii południowo-wschodniego terenu Małopolski i poczuj niezwykłą kulturę ludową tego rejonu. Nieważne, czy podróżujesz samotnie, w grupie znajomych czy z gromadką dzieci – w skansenie nie zabraknie atrakcji dla nikogo.

Historia Skansenu Wsi Pogórzańskiej

Skansen Wsi Pogórzańskiej, podobnie jak zabytkowy Kasztel zlokalizowany w Szymbarku, stanowi jeden z oddziałów Muzeum Dworów Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach. Ośrodek powstał z inicjatywy Jana Tura – Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Rzeszowie, który już w latach 60-tych wystąpił z propozycją zorganizowania na tym terenie placówki muzealnej. Pomysł przypadł do gustu miejscowym władzom i mieszkańcom, którym szczególnie zależało na zachowaniu regionalnego dziedzictwa kulturowego, zatem niemal od razu rozpoczęto potrzebne prace. Skansen, nazywany w tym czasie Ośrodkiem Budownictwa Ludowego W Szymbarku, oddano do użytku w roku 1987. Nieocenioną pomocą przy powstawaniu muzeum okazały się wszelkie rady i naukowe wsparcie ze strony profesora Romana Rainfussa, którego postanowiono w sposób szczególny uczcić. W 2010 roku skansenowi nadano jego imię, a w czasie uroczystej zmiany nazwy odsłonięto także jego pomnik.

Co można zobaczyć?

Skansen w Szymbarku nie jest ogromny, dzięki czemu z łatwością zwiedzisz go w czasie jednej wizyty. Na 2 ha powierzchni skansenu znajduje się 15 drewnianych obiektów, a ich liczba wciąż wzrasta. Co ważne – niemal wszystkie zgromadzone tu budynki i sprzęty są oryginalne, zrekonstruowano jedynie przydrożny krzyż i piec garncarski. Najlepiej wybrać się tutaj w sezonie letnim – władze organizują w tym czasie liczne imprezy folklorystyczne, pokazy prac rzemieślniczych i warsztaty rękodzieła. W skansenie zobaczysz zabytkowy, pochodzący z XVIII wieku spichlerz, wiejskie chałupy odzyskane z okolicznych miejscowości, z charakterystyczną zabudową z sieniami i komorami czy kuźnię. Wszystkie obiekty architektoniczne są wyposażone w oryginalne sprzęty, dzięki czemu wchodząc do nich możesz niemal cofnąć się w czasie. Na terenie ośrodka warto zobaczyć także stałą ekspozycję pojazdów i urządzeń rolniczych, drewniane wiatraki oraz zabytkową studnię oraz olejarnię z Gródka.

 

 

6 comments

  1. Z pewnoscią sie tam wybiorę gdy będziemy jechać w przyszły weekend z mężem do Gorlic.

  2. Świetny wpis, czekam na kolejne.

  3. Byłam, widziałam, polecam. Włożono dużo pracy, naprawdę fajna sprawa, żeby zobaczyć 🙂

  4. Znajoma była w tym skansenie i bardzo polecała na krótką wycieczkę. Ja jeszcze nie byłam ale na pewno odwiedzę to miejsce, prezentuje się ciekawie 🙂

  5. Byliśmy w tym skansenie z wnuczkami, bardzo im się podobało 🙂

  6. Kto nie był w Szymbarku koło Gorlic, powinien koniecznie znaleźć czas by w któryś weekend się wybrać. Jest to fantastyczny okaz polskiej słowiańskiej architektury. Szczególnie warto wybrać się tam na zakończenie lata, kiedy cały skansen jest otwarty i za darmo można zajrzeć do każdego budynku.

Dodaj komentarz