Zapraszamy na „Weekend Seniora z Kulturą”

1116 0

W najbliższy weekend, czyli 2-3.10, serdecznie zapraszamy na Weekend Seniora z Kulturą. To cykliczne wydarzenie, które ma na celu zachęcenie seniorów do aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym i kulturalnym. W tegorocznej edycji bierze udział ponad 400 instytucji kultury z całej Polski – muzea, skanseny, galerie czy teatry. Nasza gmina przygotowała liczne atrakcje w czterech lokalizacjach, o których szczegółowo informujemy poniżej.

Kilka słów o akcji „Weekend Seniora z Kulturą”

Tegoroczna odsłona wydarzenia będzie już ósmą. Poprzednie cieszyły się ogromnym zainteresowaniem zarówno uczestników, jak i zgłaszających się do nich instytucji. Wystarczy wspomnieć, że w poprzedniej edycji, która odbyła się w 2019 r. ze względu na pandemię koronawirusa, w akcji wzięło udział ponad 22 tysiące seniorów. „Weekend Seniora z Kulturą” zainicjowany został przez Ministerstwo Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Pomysł miał zaktywizować starsze osoby, pokazać im, jak wiele miejsc w ich bliskim otoczeniu jest na nich otwarta, oferując szereg wydarzeń kulturalnych. Co roku w trakcie „Weekendu…” czeka na seniorów mnóstwo bezpłatnych lub płatnych symboliczną złotówkę propozycji – koncertów, spektakli, wystaw, spacerów tematycznych, projekcji filmowych, wykładów, spotkań autorskich, a także zajęć gimnastycznych i tanecznych.

Tegoroczne atrakcje w naszej gminie – wystawy muzealne

Także instytucje kultury w gminie Gorlice przygotowały kilka propozycji dla seniorów. Do odwiedzenia w dniach 2-3.10 zapraszają Skansen Wsi Pogórzańskiej w Szymbarku, Ośrodek Konferencyjno-Wystawienniczy Kasztel w Szymbarku, Zagroda Maziarska w Łosiu oraz Galeria Sztuki Dwór Karwacjanów w Gorlicach. Każde z tych miejsc zrealizowało interesujący program, który na pewno przypadnie do gustu wszystkim seniorom. Na zwiedzających czekają między innymi liczne wystawy takie jak „Zioła w tradycji Pogórza” prezentująca zioła wykorzystywane w tradycyjnej medycynie ludowej oraz akcesoria związane z ich przeróbką i przechowywaniem, „Pogórzanie i sąsiedzi – stroje ludowe z regionów Polski i Słowacji”, „Sztab operacji gorlickiej. 1915” upamiętniająca Bitwę pod Gorlicami, „Mechanizacja XIX wiecznej wsi pogórzańskiej”, „Historia kasztelu i jego właścicieli” czy „W kręgu kultury dworkowej” i „Gabinet pana domu”, czyli meble, przedmioty, akcesoria, dokumenty, obrazy, fotografie dokumentalne i inne pamiątki po byłych właścicielach dworków w Szymbarku.

Atrakcje plenerowe

Poza wystawami w przestrzeniach muzealnych warto wybrać się na zwiedzanie plenerowe. Zapraszamy między innymi na ekspozycję plenerową połączoną z ogrodami sensorycznymi nawiązującymi do tradycji regionalnych z wykorzystaniem obiektów dostosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami przy Skansenie Wsi Pogórzańskiej, ekspozycję o charakterze skansenowskim w Zagrodzie Maziarskiej w Łosiu — budynki „in situ” wchodzące w skład zagrody maziarskiej reprezentują styl budownictwa charakterystyczny dla wsi Łosie z czasów przed rozwojem maziarstwa. Zdecydowanie warto wybrać się także do Dworu Karwacjanów będącego historyczną siedzibą założycieli i właścicieli miasta Gorlice, a także do Dworu obronnego – Kasztelu, tj. dawnej siedziby Gładyszów, cennego zabytku architektury renesansu w Polsce.
To tylko niektóre wydarzenia, które będą miały miejsce w ramach wydarzenia. Wszystkich seniorów serdecznie zapraszamy na „Weekend Seniora z Kulturą”!

Dodaj komentarz